Pětice nových úkolů do Podzimní výzvy je tu!

S naší 🍂Podzimní výzvou🍁 dnes vstupujeme do 4. týdne pěticí dalších úkolů✅A jaké to budou tento týden? To se dozvíte právě zde⬇️⬇️⬇️

Nových pět úkolů zní:

21. ZAVOLEJ BABIČCE, DĚDEČKOVI – 1 bod
Udělej radost babičce, dědečkovi, nebo klidně oběma. Vezmi si do ruky telefon, zavolej jim, a chvíli si s nimi povídej. Určitě budou rádi, že tě slyší.

22. VYTVOŘ SI RÁMEČEK – 2 body
Nasbírej 4 klacíky a díky provázkům vytvoř rámeček, pak vyraž ven a zkus přes rámeček vyfotit podzim! Zarámuj si tak vzpomínku.

23. SNÍDANĚ DO POSTELE – 2 body
Připrav někomu snídani do postele – neuznává se dohromady s dobrým skutkem

24. ZAPAL SI SVÍČKU – 2 body
Jednu z adventních nedělí zapal svíčku na adventním věnci, který jsi pomáhal/a vyrobit. Je ti už jedenáct a víc? Věnec si vyrob sám.

25. CHEMICKÝ POKUS – 3 body
Pořádně smíchej 250ml vody a 2 lžíce soli a vymysli, jak by se od sebe dali oddělit. Můžeš si pomoct internetem.

 

Předchozí úkoly jsou takovéto:

1. ČTI KNÍŽKU – 1 bod
Není lepšího počasí na čtení knih, než podzimu! Až bude venku fakt nelítostivě, vezmi knížku, udělej si čaj, zabal se na verandě, v altánku nebo třeba u okna do deky a prostě si čti.

2. VYTVOŘ DVĚ ZVÍŘÁTKA Z KAŠTANŮ – 1 bod
Kaštanů jsou plné parky, tak jich pár nasbírej a vytvoř si z nich doma 2 zvířátka. Návodů na internetu najdeš spoustu.

3. ZAŽIJ MLHU – 1 bod
Kdy jindy si užít mlhy? Kdy jindy si přivstat a mlhou se brodit? Je to mlha jako mlíko nebo spíš tvoří mlha krásné cáry? Prosvítá skrz ní sluníčko či ti spíž mží do očí? Je to jedno, hlavně to zažij!

4. VYROB SI HALLOWEENSKOU DÝNI – 2 body
Vyřezávané dýně se svíčkou nejsou jen podzimní ozdobou, ale prý i ochranou před zlými skřítky. Jednu si vyrob a umísti je před dveře nebo za okno.

5. POZNEJ HOUBY – 2 body
Najdi 3 odlišné houby a urči jejich název. Pomoct ti může atlas hub nebo rodina.

6. UJDI TRASU TRAKAŘEM – 2 body
Ujdi dráhu, kterou si sám vymyslíš. Sám budeš v roli trakaře. Popros kamaráda, sourozence, nebo rodiče, aby ti dělali řidiče. Trasa by měla být dlouhá aspoň 50 metrů. Pozor na nos:)

7. POSTAV DRAKA – 2 body
K podzimu neodmyslitelně patří i pouštění draka. Jednoho si sestav a vyzdob podle svých představ, fantazii se meze nekladou. Rodiče ti se stavbou určitě rádi pomohou. Nezapomeň vyzkoušet, jak létá:)

8. UVAŘ SI ČAJ ZE ŠÍPKŮ- 3 body
Posilni svou imunitu hrnkem teplého čaje. Různé sáčky a směsi ale nechej ve skříňce. Pro svůj nápoj použij vlastnoručně natrhané šípky! Návod jak ze šípku vyrobit něco k pití najdeš třeba na internetu.

9. POSBÍREJ ODPADKY V PŘÍRODĚ – 3 body
Vydej se na procházku do přírody s rukavicemi a s pytlem na odpadky. Zkus vyčisit nějaký plácek a udělat fotku před a po. Minimálně 20 odpadků.

10. NAUČ SE NĚCO NOVÉHO – 3 body
Vyber si činnost nebo dovednost, kterou zatím neumíš. Třeba žonglovat nebo se naučit pár frází švédsky. Zkus této činnosti věnovat alespoň 10 minut každý den. Cíl nám napiš hned na začátku a na konci výzvy natoč krátké video, kde nám dovednosti ukážeš.

11. ZASKÁKEJ SI PANÁKA – 1 bod
Nakresli na zem panáka aspoň o 7 políčkách a zaskákej si ho:)

12. VYTVOŘ UMĚLECKÉ DÍLO Z VYLISOVANÝCH PŘÍRODNIN – 2 body
Nasbírej si venku nějaké přírodniny, které si doma vylisuj. A potom je nalep na papír a vytvoř zajímavý obrázek.

13. KOMUNIKACE VE STYLU MINULÉHO STOLETÍ – 2 body
Když se nyní nemůžeme potkávat tolik, jak bychom rádi, můžeme využít staré techniky přenosu informací na dálku zvané DOPIS. Napiš nějakému kamarádovi, nebo rodinnému příslušníkovy dopis a nezapomeň mu ho taky poslat.

14. SKÁKEJ PŘES ŠVIHADLO – 2 body
100x po sobě skoč přes švihadlo. Nesmíš si udělat pauzu a ani zakopnout. Pokud se ti to nepodaří, máš další pokus.

15. FOCENÍ V PŘÍRODĚ – 3 body
Když už jdeš na výlet, vezmi s sebou něco, co umí udělat fotografii a aspoň 5 jich vyfoť. Pokud se chceš se svými výtvory pochlubit, můžeš nám poslat na e-mail.

16 . VÝHLED DO DÁLKY – 1 bod
Vylez na nějaký vysoký kopec, kde ti nebude nic bránit ve výhledu do okolí. A pokud zrovna nic neuvidíš přes mraky, aspoň se usměj na podzim!

17. TAJNÝ DOBRÝ SKUTEK – 2 body
Buď tak trochu nindža. Vymysli si tajný dobrý skutek, kterým někomu uděláš radost a proveď ho tak, aby tě u něho nikdo nepřistihl. Můžeš třeba pomoct rodičům s nádobím nebo úklidem, nebo upéct sousedům bábovku.

18. POSTAV SNĚHULÁKA ZE SNĚHU – 2 body
Že je na sníh příliš brzy? Ale kdepak, jen v Rosicích je minimálně 1 tajné místo, kde na něj narazíš. Nebo se vydej s rodiči na jednodenní výlet někam do hor.

19. NAPLÁNUJ VÝLET – 2 body
Za pomocí turistických map, ať už tištěných, nebo těch na internetu, vymysli aspoň 9 km trasu, během které navštívíš aspoň 2 zajímavá místa. Cesta může být i delší, ale určitě ji musíš zvládnout ujít. Až bude hezky, můžeš na naplánovaný výlet vyrazit s rodinou. Třeba podle tvého plánu půjdeme někdy i s Turisťákem:)

20. UBĚHNI ASPOŇ 2 KM V PŘÍRODĚ – 3 body
Pořádně se obleč, a vyraž si zaběhat. 2 kilometry budou stačit.

 

Informace o výzvě najdeš tady
➡️ turistak.cz/2020/10/26/podzimni-vyzva/
Registrovat se můžeš tady
➡️ forms.gle/yMtrwGzwgKu2i55J6
A úkoly označovat jako splněné tady
➡️ forms.gle/eGbD6RYF6Xup69Vu7